Które pokrowce są lepsze – pokrowce samochodowe wykonane ze skóry, czy materiałów welurowych? A może najlepszą opcją są pokrowce z eko-skóry? Te i podobne pytania pojawiają się bardzo często wśród naszych klientów. Podjąłem zatem próbę znalezienia odpowiedzi na to pytanie.
Na początek może nie zaszkodzi nam odrobina fachowych informacji. Otóż, najczęściej przy produkcji pokrowców samochodowych wykorzystuje się tkaniny takie, jak: żakard, poliester, eko-skórę, skórę, welur oraz alkantarę. W Polsce nieprzerwanie króluje welur oraz skóra wraz z tzw. eko-skórą. Pokrowce samochodowe wykonane z tych tworzyw stanowią ok. 82% sprzedaży na rynku krajowym. Najczęstszym dylematem stojącym przez konsumentami decydującymi się na zakup pokrowca samochodowego jest wybór pomiędzy pokrowcami skórzanymi, a welurowymi. Z tego powodu, niniejszy artykuł postanowiłem poświecić właśnie tym materiałom.
Eko-skóra – luksus i proekologiczna postawa w jednym?
Zacznijmy zatem od tzw. eko-skóry. Jest to materiał skóropodobny. Jego największymi zaletami są nieprzemakalność, trwałość oraz odporność na zabrudzenia. Sprawia, że wnętrze samochodu staje się nowoczesne i eleganckie. Eko-skóra jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne oraz czyszczenie niż naturalna skóra, jest również bardzo mila i miękka w dotyku. Należy mieć jednak na uwadze, że eko-skóry nie maja nic wspólnego z ekologią. Zanieczyszczenia powstające w procesie produkcji oraz późniejszej utylizacji są niewspółmierne do tych występujących przy obróbce skóry naturalnej. „Eko”-skóra jest jednak tańsza od naturalnej i cechuje się większa trwałością kolorów. Jedną z większych wad jest to, że nagrzewa się bardzo szybko w lecie. Kierowcy i pasażerowie pocą się, gdyż eko-skóra nie „oddycha”. Niejednokrotnie dochodzi do tego, że przez pół roku trzeba jeździć z kocami lub ręcznikami na fotelach, aby uniknąć tego niepożądanego efektu.
Pokrowce skórzane, a raczej tapicerka – zbytek, czy synonim luksusu?
Skóra naturalna charakteryzuje się unikalną kompozycją włókien, czemu zawdzięcza swój niepowtarzalny wygląd. Tapicerka wykonana ze skóry naturalnej jest szczególnie rekomendowana alergikom, ponieważ tworzywo to nie wywołuje reakcji alergicznych. Tapicerka ze skóry naturalnej utrzymuje temperaturę otoczenia, ale nigdy nie nagrzewa się powyżej temperatury naszego ciała, jak w przypadku materiałów skóropodobnych (wyjątek – tapicerka wykonana z czarnej skóry). Skórzana tapicerka potrafi również wchłonąć oraz oddać wchłoniętą wilgoć, co sprawia, że nasza skóra nie poci się tak bardzo, jak w przypadku eko-skóry. Wadą tapicerki skórzanej jest niewątpliwie jej wysoka cena oraz potrzeba stałej konserwacji (co jest pracochłonne i kosztowne). Dobrej jakości skórzana tapicerka to koszt od 3 200 do 5 000 zł (w zależności od rodzaju skóry i rodzaju foteli – trudności wykonania). W celu wykonania takiej tapicerki usuwa się oryginalną tapicerkę – zrywa się poprzednią i montuje się na stałe nową.
Welur – idealne rozwiązanie dla pokrowców samochodowych?
W większości przypadków, najlepsze koncerny samochodowe wykorzystują właśnie welur do produkcji tapicerek samochodowych. Już ten fakt powinien być cenną wskazówką dla każdego zastanawiającego się nad wyborem pokrowców samochodowych do swojego auta. Welur jest miękką tkaniną o wysokiej jakości. Należy do grupy pluszów. Welur charakteryzuje puszystość i rozciągliwość (co ułatwia montaż pokrowców oraz pozwala na ich dokładne przyleganie do siedzenia samochodu). Specjalnie wykonany splot nadaje tkaninie naturalny wygląd. Welurowe pokrowce samochodowe idealnie układają się na każdym fotelu. Pokrowce wykonane z wysokiej jakości weluru są wytrzymałe, przyjemne w dotyku oraz wygodne. Welur jest bardziej elastyczny niż np. żakard, czy eko-skóra. Pokrowce wykonane z weluru nie nagrzewają się w lecie i nie są lodowate w zimie. Jest to materiał „oddychający”, dzięki czemu użytkownicy auta nie będą zapoceni podczas jazdy w upalne dni. Do nielicznych wad pokrowców welurowych należy trudność w usuwaniu z nich uporczywych plam. Tutaj radzę jednak wszystkim, żeby po prostu zwracali uwagę na czystość w samochodzie. Z drugiej strony, jedną z głównych funkcji pokrowca jest przecież zabezpieczenie tapicerki przed takimi plamami.
Nasza oferta – najwyższa klasa materiałów welurowych połączona ze wzorami materiałów używanymi przez najlepsze koncerny samochodowe.
Pokrowce wykonane w pracowni Altair powstają z wysokiej klasy materiałów tapicerskich. Obecnie posiadamy w ofercie ponad 15 różnych wzorów materiałów. Ciągle jednak poszerzamy i zmieniamy dostępny asortyment wychodząc naprzeciw potrzebom klientów i najnowszym trendom. Staramy się, aby nasze pokrowce były łatwe w utrzymaniu czystości. W przypadku większości zabrudzeń, pokrowce wystarczy przetrzeć jedynie wilgotną szmatką. Pokrowce firmy Altair są tak zaprojektowane, że zabezpieczają fotele przez wiele lat.
Co więcej, po profesjonalnym montażu nasze pokrowce samochodowe niczym się nie różnią od oryginalnej tapicerki. W naszej pracowni powstają pokrowce szyte na miarę, w większości przypadków szyjemy według indywidualnego zamówienia klienta. Nasi pracownicy to eksperci z wieloletnim doświadczeniem w tapicerstwie samochodowym, szyciu oraz montażu pokrowców w różnych typach i markach samochodów.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt. Nasi eksperci są do Państwa dyspozycji i chętnie odpowiedzą merytorycznie na Państwa pytania.
Przypisy
Obrazek wyróżniający – Michał Kulesza
Zdjęcie nr. 1 „Eko Skóra – przykłady i kolorystyka” – link
Zdjęcie nr. 2 „Czarna skóra wykorzystywana przy tapicerkach samochodowych” – link
Zdjęcie nr. 3 „Welur pozwala na nieograniczone możliwości w produkcji porkowców samochodowych” – link